Get Adobe Flash player

GODZINY OTWARCIA
7.00 - 17.00

KONTAKT
504 129 423
biuro@przyjaciele.edu.pl

Plan dnia

GODZINA

CO ROBIMY

7.00 – 9.30

Witamy się, gry i zabawy grupowe, zajęcia poranne

9.30

Śniadanie

9.45 – 11.00

Powitanie wszystkich dzieci, zajęcia południowe

11.00 – 11.50

Wyjście do ogrodu na plac zabaw, na spacer,
gimnastyka na świeżym powietrzu

12.00

Obiad

12.30 – 14.30

Poobiedni odpoczynek, zajęcia relaksacyjne
/ wyjście do ogrodu

14.00 – 14.30

Zajęcia popołudniowe

14.30

Zupa + podwieczorek

15.00 – 17.00

Gry i zabawy grupowe, zabawa wspólna

Wyżywienie

Żłobek jest zaopatrywany w posiłki przez firmę kateringową, specjalizującą się w żywieniu małych dzieci. Menu jest układane przez dietetyka, sezonowe, oparte na świeżych warzywach i owocach. Kuchnia realizuje wszystkie diety specjalistyczne, takie jak cukrzycowa, bezglutenowa, dla dzieci z alergiami pokarmowymi. Śniadania są bogate w produkty zbożowe, takie jak musli, pieczywo razowe i graham, płatki owsiane, produkty bogate w białko i wapń, np. mleko, sery, jogurty oraz witaminy z warzyw i owoców. Obiady zwykle składają się z potrawy bogatobiałkowej (mięso, ryby, jaja), przynajmniej jednej potrawy warzywnej(surówka lub gotowane warzywa) oraz z ziemniaków lub potrawy mącznej (zwłaszcza zawierającej produkt pełnoziarnisty np. kasze, ryż czy makaron razowy). Na podwieczorek składa się zupa bogata w warzywa, kasze oraz deser w postaci świeżych owoców, jabłka, banany, pomarańcze, mandarynki, melony, kiwi, truskawki, porzeczki, arbuzy itp.

Adaptacja

Adaptacja dziecka w nowym miejscu jest zawsze trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Warto się do tego przygotować. Dziecko powinno wiedzieć, że idzie do żłobka i tam zostanie (NIE: bez mamy / taty a) z miłą panią, innymi dziećmi i będzie się fajnie bawić. Mama / tata w tym czasie idzie np. do sklepu i niedługo wróci. Zachęcamy rodziców aby przez pierwszy tydzień dziecko nie pozostawało w żłobku dłużej niż 2 -3 godziny dziennie. Zależy nam na tym, aby ten okres przebiegał łagodnie i przyjemnie. Traktujemy to jak emocjonującą przygodę, nowy etap w życiu dziecka i rodziców, możliwość nawiązania nowych znajomości i przyjaźni. Pamiętajmy również o swoich emocjach związanych z posłaniem dziecka do żłobka. Wiemy, że dziecko potrafi odczuwać nasze stany. Jeżeli mama jest spokojna, dziecko również będzie spokojne. Jeżeli jest zadowolona z tego że dziecko idzie do żłobka, cieszy się, że zaczyna nowy etap i nową przygodę, dziecko będzie otwarte na nowe doświadczenie. Zdarza się, że dziecko płacze przy rozstaniu, lub prosi rodzica, żeby nie wychodził. Jest to naturalny stan, każdy człowiek ma obawy w nowej sytuacji. Proponujemy rodzicom, aby wyjaśnili dziecku, że muszą wyjść i niedługo wrócą. Jesteśmy w stałym kontakcie z rodzicem, informujemy o sytuacji, jeżeli dziecko płacze, proponujemy żeby rodzic w ciągu pierwszych dni odebrał dziecko szybciej, czasami nawet po 20 minutach, aby nie doprowadzić do sytuacji, że dziecko się zniechęci.

Kontakt z rodzicami

Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezbędny jest stały kontakt rodziców z opiekunami żłobka. Staramy się przekazywać ważne informacje na bieżąco, zachęcamy rodziców do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, sukcesami, obawami. Każde dziecko w żłobku ma swój dzienniczek, w którym codziennie zapisujemy sukcesy, obserwacje, ważne zdarzenia. Dzienniczki są zawsze do dyspozycji rodzica.

Poobiedni odpoczynek

W trosce o harmonijny rozwój emocjonalny i intelektualny zapewniamy dzieciom czas na relaks, wyciszenie lub sen. Zachęcamy dzieci do poobiedniego odpoczynku, który jest potrzebny dla wyciszenia i uspokojenia organizmu po aktywnym poranku i przed popołudniowymi atrakcjami. Dlatego stwarzamy dzieciom, w zależności od indywidualnych potrzeb oraz wieku, warunki do snu lub relaksu przy muzyce, opowiadaniach i czytanych bajkach.

Kalendarz na rok 2013 / 2014

Wrzesień 23 Pierwszy Dzień Jesieni
30 Dzień Chłopaka
Październik 14 Dzień Nauczyciela
Listopad 1 Wszystkich Świętych Dzień wolny od zajęć
11 Święto Niepodległości Dzień wolny od zajęć
25 Dzień Pluszowego Misia
30 Andrzejki
Grudzień 6 Mikołajki
10 Dzień Ochrony Praw Dziecka
13 Światowy Dzień Telewizji Dla Dzieci
22 Pierwszy Dzień Zimy
24 Wigilia Bożego Narodzenia
25,26 Boże Narodzenie Dni wolne od zajęć
31 Sylwester
Styczeń 1 Nowy Rok Dzień wolny od zajęć
6 Trzech Króli Dzień wolny od zajęć
21 Dzień Babci
22 Dzień Dziadka
Luty 9 Międzynarodowy Dzień Pizzy
14 Dzień Zakochanych
17 Dzień Kota
27 Tłusty Czwartek
Marzec 21 Pierwszy Dzień Wiosny
27 Międzynarodowy Dzień Teatru
Kwiecień 1 Prima Aprilis
2 Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci
7 Światowy Dzień Zdrowia
20,21 Wielkanoc Dni wolne od zajęć
22 Międzynarodowy Dzień Ziemi
Maj 1 Święto Pracy Dni wolne od zajęć
2
3 Święto Konstytucji 3 Maja
8 Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
15 Międzynarodowy Dzień Rodziny
26 Dzień Matki
Czerwiec 1 Dzień Dziecka
19,20 Boże Ciało Dni wolne od zajęć
22 Pierwszy Dzień Lata
23 Dzień Ojca
Sierpień 15 Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny Dzień wolny od zajęć